İnsan olmak zor iş...

İlk ne zaman başladı bilemeyiz ama sürekli kadın ve erkek birbiri ile bir atışma içerisindedirler. 
"Kadın olmak çok zor" "Hayırefendim erkek olmak daha zor" diye. Hatta çoğu zaman da şöyle deriz "Keşke erkek/kadın olsaydım daha rahat ederdim". 

Çocukken ne güzel kimse de sorumluluk yok. İstediğimizi yaparız tek sorunumuz belki de cadı, haylaz arkadaşımızın gelip saçımızı çekmesiveya oyuncağımızı kırmasıdır. İş büyüyünce başlar...

Kadın olmak zor iş; böylesine pis bir dünyada namusunu iffetini korumak zorundadır. 
Erkek olmak zor iş; her yerden gelen günah unsurlarına karşı nefsine hakim olup kendini kaçındırmak zorundadır. 

Evlendiğinde...
Kadın olmak zor iş; Bütün bir evi çekip çevirmek, her şeyiyle ilgilenmek zorundadır.  Ee yuvayı dişi kuş yapar misali.
Erkek olmak zor iş; Çalışıp çabalayıp evine ve ailesine bakmak zorundadır. Ailesini koruyup kollamak zorundadır. 

Çocuk sahibi olduğunda...
Anne olmak zor iş; Hem evin sorumlulukları ile ilgilenirken bir yandan da çocuklarının sağlıklı bir ortamda büyümesini sağlamalıdır. Edep, haya, ve terbiye aşılamalıdır. Çocukları büyüdüğünde ergenlik sorunları ile ilgilenip yanlış arkadaşlarla bağ kurmasını engellemelidir. Yeri geldiğinde çocuğu için bankamatik görevi görse de çocuğuna her istediğini istediği zaman elde edemeyeceğini öğretmelidir. 
(Gerçi bu bankamatik babaya daha çok uyuyor ama :D ) Hele ki anne çalışıyorsa birde evegelip çocuğunu sevgisinden mahrum etmemek için elinden geleni yapmalıdır.
Baba olmak zor iş; Sabahtan akşama kadar dışarıda binbir güçlükle ailesi için uğraşıp çalıştıktan sonra eve gelip o günkü yorgunluğunu, sıkıntısını çocuklarına belli etmemelidir. O kıt v aktinde bile çocukları ile ilgilenip iyi vakit geçirmelidir. "Ben sizin için çalışıp çabalıyorum demek yeterli değildir." Böyle söyleyen ailelerin çocuklarını da görüyoruz. İlgisizlikten sevgi açlığı çekiyorlar. Zamanından ayrıp yorgun olsa da çocuğuyla ilgilenmelidir. 

Babamın çok güzel bir lafı var:  "Ben evin dış işleri bakanıyım, anneniz de iç işleri bakanı.

Yani efendim kimse kimseye büyüklük taslamasın "Ben erkeğim şöyle yaparım böyle yaparım, sen ne yapıyosun sabahtan akşama kadar evde" diye. Kendi ailemde duymasam da başkalarında duyduğumda çok sinir olduğum bir sözdür.

Kısacası kadın olmak değil, erkek olmak değil insan olmak zor iş...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder